SP8                                        PG1

Ścieżka powrotu

  • image
Previous Next

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu

Edukacja zdalna to nowe doświadczenie i duże wyzwanie dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Wymaga zaangażowania i zmiany stylu dotychczasowej pracy, zarówno ze strony nauczyciela, jak i uczniów.Poniżej podajemy kilka uwag dotyczących stworzenia dziecku właściwych warunków do nauki w nowej formie.

Rodzicu, oto kilka wskazówek:

1. Dostęp do komputera– w prowadzeniu zajęć w formie zdalnego nauczania dostęp do komputera, laptopa jest niezbędnym warunkiem. Należy wcześniej ustalić z dzieckiem konkretny czas i porę przeznaczoną na zajęcia lekcyjne.
2. Porządek na biurku - uporządkowane miejsce do pracy ogranicza możliwość ewentualnego rozpraszania w trakcie nauki..
3. Dobre oświetlenie miejsca pracy.
4. Dostęp do świeżego powietrza – regularnie wietrzone pomieszczenie, w którym pracuje dziecko.
5. Cisza w otoczeniu dziecka -wyłączenietelefonu i zbędnych komunikatorów internetowych oraz głośnej muzyki daje szansę na skupienie i koncentrację.
6. Racjonalnie wykorzystywanie czasu -przerwy w trakcie pracy nie mogą być zbyt długie (10-15min.), dziecko może np. wykonać kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych.
7. Stałość pory pracy dziecka w domu – „Plan dnia ucznia”. Dziecko nie powinno spędzać większej części dnia przed ekranem laptopa, komputera lub telefonu. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania odporności. Pamiętajmy o tym, aby dbać i o umysł, i o ciało.
8. Wiedza o zagrożeniach w sieci - przypomnijmy mu podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

MOTYWOWANIE DZIECKA - POMOC W NAUCE DOMOWEJ
Rodzicu, pamiętaj:
1. Samodzielność nie przychodzi sama - bardzo ważne jest naprowadzenie dziecka, zmuszające go do samodzielnego myślenia. Nie wolno podawać gotowych rozwiązań ani wyręczać dziecka
2. Dobrą praktyką jest ustalenie określonej, stałej pory na odrabianie pracy domowej (najlepiej w godzinach rannych). Dziecko powinno uczyć się systematyczności, wato dopilnować, by odrabiało lekcje codziennie. To pozwoli mu uniknąć zaległości.
3. Jeśli dziecko jest w trakcie nauki, dopilnuj, by mu nie przeszkadzano.
4. Ważne jest okazywanie dziecku zainteresowania jego postępami w nauce, nie narzucając się jednak z nadmierną pomocą. Zawsze bądź gotów pomóc mu w miarę swoich możliwości. Okaż cierpliwość i zrozumienie.
5. W sytuacji pojawiających się problemów ze zrozumieniem nowych treści, zachęć dziecko do mailowego kontaktu z nauczycielem przedmiotu.
6. Nigdy nie zapominaj, że pochwała za dobrze wykonaną pracę działa na dziecko bardzo motywująco.

Zasady Bezpieczeństwa w Sieci
Drogi uczniu:
1. Chroń swoją prywatność:
- Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.
- Nie udostępniaj nikomu haseł do kont.
- Zadbaj o swój wizerunek. Zastanów się, zanim umieściszw sieci swoje zdjęcie, jeżeli się zdecydujesz, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi koledzy.
- Zadbaj o właściwy poziom prywatności w serwisach społecznościowych.
- Nie otwieraje-maili od nieznanych osób.
2. Pobieraj tylko legalne pliki, ze sprawdzonych źródeł. Nie klikaj w podejrzane linki.
3. Mów, jeśli coś jest nie tak -W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.
4. Nie ufaj osobom poznanym w sieci -Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.
5. Szanuj innych w sieci - Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Nie podawaj nikomu danych swoich kolegów, ani nie publikuj zdjęć bez ich zgody.
Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
6. Korzystaj z umiarem z Internetu – Zbyt długie korzystanie z Internetu może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi i bliskimi. Ustal sobie limit czasu, który spędzasz w sieci i staraj się go nie przekraczać.Nie wykorzystuj Internetu tylko do rozrywki, poszukaj interesujących stron, dzięki którym będziesz mógł rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Rozwijaj swoje zainteresowania także poza siecią.

as amm

facebook

kompet

szkola-pamieta

talentow 

kpk13

eds13

 

puchatek

 

indywi

 

bezwakacje15

 

spz

wf15007

szkola14005

 

szkola15006

czytam

malym

straznicy

mleczaki

sniadanie

klub