SP8                                        PG1

Ścieżka powrotu

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Previous Next

PAMIĘTAMY O OFIARACH SYBIRU

sybirDworzec Fabryczny w Białymstoku jest jednym z tych miejsc, które tragicznie zapisały się w zbiorowej pamięci jego mieszkańców . To właśnie stąd w latach 1940 – 1941 wysłano na tułaczkę w nieznane  tysiące polskich obywateli.

10 lutego minęła 77 rocznica pierwszej z czterech wielkich deportacji ludności Kresów Wschodnich w głąb Związku Radzieckiego.

Kolejne miały miejsce w kwietniu i czerwcu 1940r. oraz maju 1941 roku. Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od 300 tys. do ponad 1 mln osób, ale pierwsza z wywózek była najtragiczniejsza, objęła ok. 140 tys. ludzi.
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. zostali wywiezieni przede wszystkim osadnicy wojskowi, rodziny katyńskie,  leśnicy, mieszkańcy małych miasteczek, chłopi i urzędnicy. Wielu nie przetrwało podróży, wielu nie wróciło z zesłania.
Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu. Wielu nie przetrwało podróży, wielu nie wróciło z zesłania.

Spośród tysięcy  deportowanych 10 lutego 1940 r. -  Polacy stanowili 70%, pozostałe 30% to ludność białoruska i ukraińska.

Z inicjatywy Związku Sybiraków w okolicy dworca ufundowano obelisk, który ma upamiętniać te tragiczne wydarzenia.   Opiekę nad nim sprawuje też młodzież  naszej szkoły.  W rocznicę pierwszej deportacji harcerze i uczniowie  starszych klas gimnazjum zapalili znicze.

as amm

0003

kompet

 bezpszko

 

 talentow 

kpk13

eds13

 

puchatek

 

indywi

 

bezwakacje15

 

spz

wf15007

szkola14005

 

szkola15006

czytam

malym

straznicy

mleczaki

sniadanie

klub