100 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Białystok

100 1 100 2

Dzień 11 listopada 1918 roku to symbol wyzwolenia spod panowania trzech zaborców i odrodzeniu państwa polskiego. Dla mieszkańców Białegostoku niepodległość stała się faktem dopiero19 lutego 1919 r.

Józef Piłsudski mówił: ”Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze” „…niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”, dlatego powinniśmy pamiętać o tych, którzy nam tę wolność wywalczyli.
19 lutego 2019r. poczet sztandarowy pod opieką p. D. Rybickiej oraz uczniowie klasy 8a z wychowawczynią p. M. Leszko wraz z p. Dyrektor M. Toczydłowską  uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok. Rozpoczęły się one w samo południe na Rynku Kościuszki z udziałem służb mundurowych i orkiestry wojskowej. Białostoczanie otrzymali okolicznościowe foldery oraz kartki pocztowe z pracami laureatów konkursu dla dzieci „Kartka na Niepodległą”. W trakcie uroczystości na budynku, gdzie do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe, została odsłonięta tablica upamiętniająca 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok. Bezpośrednio po zakończeniu oficjalnych obchodów białostoczanie częstowali się tortem z napisem „100 lat wolności”.